Fundacja Instytut Ochrony Praw Dzieci i Rodziców powstała z myślą o dzieciach i rodzicach potrzebujących realnej pomocy w sprawach o rozwód, opiekę nad dziećmi, alimenty, władzę rodzicielską, przysposobienie, przeciwdziałanie dyskryminacji oraz w sprawach karnych i wykroczeniowych.
Fundacja Instytut Ochrony Praw Dzieci i Rodziców działa w celu ochrony praw podmiotowych dzieci, w tym prawa do obydwojga rodziców, stoi na straży przestrzegania niemajątkowych praw rodzinnych, interesu społecznego, ważnego interesu indywidualnego oraz interesu wymiaru sprawiedliwości broniąc praw małoletnich dzieci i ich rodziców, przeciwdziałając dyskryminacji oraz reprezentuje dzieci i ich rodziców w sprawach o ustalenie miejsca pobytu, opiekę równoważną, alimenty, przysposobienie, władzę rodzicielską, kontakty, w sprawach o przeciwdziałanie dyskryminacji i naruszanie praw dzieci i rodziców oraz interweniuje tam gdzie stosowana jest przemoc wobec dzieci, w tym przemoc alienacji rodzicielskiej.
Połączyliśmy siły i wspólnie z naszymi 6 partnerami i szeregiem ekspertów przygotowujemy Rodzica do każdej sprawy od strony merytorycznej oraz zbudowania kompetencji miękkich, w tym poprawienia komunikacji werbalnej.
Zgodnie z art. 8 k.p.c. oraz zgodnie z art. 61 k.p.c. poza wszczęciem postępowania i wstąpieniem do toczącego się postępowania, Fundacja Instytut Ochrony Praw Dzieci i Rodziców ma możliwość przedstawienia dla Sądu istotnego dla sprawy poglądu wyrażonego w uchwale lub w oświadczeniu organu do tego przewidzianego. Pogląd ten często jest nazywany opinią amicus curiae, czyli opinią przyjaciela sądu.
Przedstawiając sądowi pogląd Fundacja Instytut Ochrony Praw Dzieci i Rodziców ma możliwość dostarczenia mu informacji specjalnych, opartych na wiedzy, badaniach naukowych, ekspertyzach, orzecznictwie i doświadczeniu w odniesieniu do problematyki stosunków społecznych, której dotyczy postępowanie.
Dzięki tym uprawnieniom Fundacja Instytut Ochrony Praw Dzieci i Rodziców jako organizacja pozarządowa, za zgodą rodzica może aktywnie uczestniczyć w sprawie jako aktywna strona na prawach Prokuratora, składać wnioski dowodowe oraz skarżyć postanowienia niezgodne z ważnym interesem społecznym lub indywidualnym na każdym etapie postępowania. Może wytaczać powództwa i wstępować do spraw gdzie naruszane są prawa i wolności dziecka, o ochronę równości oraz niedyskryminacji, do spraw o alimenty (realizację obowiązku alimentacyjnego), spraw o kontakty, spraw rozwodowych.
Zgodnie z art. 510 k.p.c. Fundacja Instytut Ochrony Praw Dzieci i Rodziców może przystępować do postepowań w trybie nieprocesowym jako uczestnik postępowania, jeżeli wykaże że ma w tym interes prawny i legitymację procesową. Może skarżyć niekorzystne orzeczenia.
Podobne uprawnienia przysługują Fundacji Instytut Ochrony Praw Dzieci i Rodziców na gruncie kodeksu postępowania karnego.
Zgłoszenie udziału w postępowaniu sądowym przedstawiciela organizacji społecznej jaką jest Fundacja Instytut Ochrony Praw Dzieci i Rodziców może nastąpić na każdym etapie postępowania sądowego, zarówno przed sądem pierwszej jak i drugiej instancji jeżeli zachodzi potrzeba ochrony interesu społecznego lub ważnego interesu indywidualnego, objętego zadaniami statutowymi tej organizacji, w szczególności ochrony wolności i praw człowieka. W zgłoszeniu organizacja społeczna wskazuje przedstawiciela, który ma reprezentować tę organizację, a przedstawiciel przedkłada sądowi pisemne upoważnienie. Sąd dopuszcza przedstawiciela organizacji społecznej, jeżeli leży to w interesie wymiaru sprawiedliwości.
Zgodnie z art. 91 k.p.k. dopuszczony do udziału w postępowaniu sądowym przedstawiciel organizacji społecznej jaką jest Fundacja Instytut Ochrony Praw Dzieci i Rodziców może:
- uczestniczyć w rozprawie;
- wypowiadać się;
- składać oświadczenia na piśmie, w tym wnioski dowodowe.
Prawo do wypowiadania się, obejmuje wszystkie kwestie podlegające rozstrzygnięciu przez sąd, a także wypowiadanie się co do przeprowadzonych na rozprawie dowodów. Składanie oświadczeń na piśmie może obejmować opinie prywatne odnośnie kwestii będących przedmiotem rozpoznania (amicus curiae brief).
Fundacja Instytut Ochrony Praw Dzieci i Rodziców ponadto:
- sprawuje kontrolę nad działalnością organów wymiaru sprawiedliwości;
- jest aktywnym obserwatorem procesu;
- zgodnie z art. 12 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ma społeczny obowiązek zawiadomienia Policji lub Prokuratury o popełnionym przestępstwie;
- sporządza opinie prawne;
- jest przedstawicielem społecznym;
- może być poręczycielem społecznym.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia, realnej pomocy w przygotowaniu do sprawy i poprowadzenia Ciebie abyś skutecznie reprezentował siebie i dziecko (dzieci) lub potrzebujesz doradztwa to skontaktuj się z nami:
pomoc@instytutprawdzieciirodzicow.pl
+48 663 096 300
Przygotuejmy Ciebie kompleksowo, przeprowadzimy z Toba szkolenia, zgłosimy swój udział, przystąpimy do sprawy, obejmiemy nadzorem sprawę podejmując stosowne kroki prawne i aktywnie włączymy się do sprawy, w tym będziemy uczestniczyli w rozprawach i zabierali głos, składali wnioski dowodowe, opinie prawne, psychologiczne czy ekspertyzy.
Pracują dla nas wybitni specjaliści prawa cywilnego, rodzinnego i karnego, praktycy z wieloletnim doświadczeniem na salach sądowych, najlepsi psychologowie kliniczni, pedagodzy, profesorowie prawa i doktorzy nauk prawnych praktykujący jako adwokaci i radcowie prawni. Nasze kręgi zasilają specjaliści od Konwencji Haskiej i znawcy prawa międzynarodowego.
W ramach Instytutu funkcjonują następujące Zespoły Ekspertów:
- Zespół prawa rodzinnego i opiekuńczego
- Zespół prawa karnego i prawa wykroczeń
- Zespół prawa międzynarodowego (sprawy z obszaru Konwencji Haskiej)
- Zespół prawa cywilnego
- Zespół ds. przeciwdziałania dyskryminacji
Fundacja Instytut Ochrony Praw Dzieci i Rodziców należy do ogólnoploskiej sieci organizacji – Federacji Organizacji Ochrony Praw Dzieci i Rodziców.